Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (5)

Pre

Pre
  • Deti (3)
  • Ženy (4)
  • Muži (4)
  • Seniori (4)

Forma

Forma
  • Tabletka (3)
  • Kvapky (2)

Výrobca

Výrobca
  • Bionorica SE (5)

Migréna

Hoci si mnoho ľudí mýli migrénu s „obyčajnou“ bolesťou hlavy, rozdiel medzi nimi je naozaj veľký. Migréna je chronické ochorenie záchvatového charakteru, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaradila medzi 20 ochorení výrazne obmedzujúcich pracovný, sociálny, ale aj súkromný život človeka. Migréna postihuje viac než 12% ľudí na celej planéte. Najčastejšie ňou trpia ženy, hoci sa nevyhýba ani mužom či malým deťom. Aké príznaky má migréna, čo ju spúšťa a je možné ju liečiť?

Migréna nie je len obyčajná bolesť hlavy

Migrénu zaraďujeme medzi chronické záchvatové ochorenia. Jej primárnym príznakom je jednostranná silná pulzujúca bolesť hlavy, ktorú si ľudia často mýlia s tenznou bolesťou hlavy. Migréna má však záchvatový charakter. To znamená, že prichádza a odchádza, pričom sa môže objaviť niekoľkokrát do mesiaca alebo „len“ párkrát do roka. Jej trvanie môže mať tiež rôznu dĺžku. Môže vás potrápiť 4 hodiny, v niektorých prípadoch aj 3 dni. Bolesť hlavy je síce hlavným príznakom migrény, všímať si však treba i ďalšie symptómy.

co je to migrena

Najčastejšie príznaky migrény

problemy s koncentraciou

Jednostranná silná pulzujúca bolesť hlavy

Bolesť sa zhoršuje pri pohybe

Opakovanie viackrát do mesiaca

proti bolesti - ikona

Precitlivenosť na svetlo alebo zvuk

zvysene potenie

Nevoľnosť

vykasliavanie hlienov

Vracanie1

Migréna s aurou a bez aury – aký je medzi nimi rozdiel?

Migréna sa primárne delí na dva typy –  s aurou a bez aury. Ak vás trápia migrény, zrejme ste sa s týmto pojmom už stretli. Aura je určitou formou signálu či upozornenia od vášho tela. Zvyčajne sa objavuje pred záchvatom, nemusí to však byť pravidlom. Vďaka aure dostanete v podstate akési znamenie, aby ste sa pripravili na to, čo príde. Pri niektorých typoch záchvatov môžete napríklad vďaka aure užiť liek na zmiernenie záchvatu, prípadne upovedomiť niekoho blízkeho.

Aura sa pri migréne objavuje zvyčajne 10 až 20 minút pred jej vypuknutím a nezvykne trvať dlhšie ako 60 minút. Prejavuje sa najčastejšie:

zhorsenie zraku - ikona

Výpadkami zorného poľa

iskrenie pred ocami

Zábleskami alebo iskrením pred očami

triaska

Brnením, pocitom mravčania na tvári alebo v končatinách.2

Až 80% ľudí trpiacich migrénami však udáva, že mávajú migrénu bez aury. Pri tomto type migrény pocítite ihneď samotný záchvat – silnú pulzujúcu bolesť hlavy, prípadne nevoľnosť a ďalšie symptómy.

co je dobre na migrenu

Čo na migrénu?

Pokiaľ mávate slabšie migrény, zrejme vám postačia analgetiká s obsahom paracetamolu, ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Zakúpite si ich v lekárni bez lekárskeho predpisu. To, ktorý liek vám zaberie najlepšie, je veľmi individuálne. Medzi najobľúbenejšie patria:

Vypredaný

Pokiaľ vás však trápia časté, silné a dlhotrvajúce migrény, prípadne sa u vás objavila aura, nemali by ste váhať s návštevou lekára. Doteraz sa nepodarilo vyvinúť jeden špecifický diagnostický test, ktorým by lekár jednoznačne určil či trpíte migrénou. Lekári preto diagnostikujú migrénu na základe symptómov. Pokiaľ vás teda trápia opakujúce sa silné bolesti jednej strany hlavy sprevádzané inými symptómami, odporúčame vám písať si „denník“. Ten potom ukážete vášmu lekárovi. Migrénu vám totiž diagnostikujú len v prípade, ak sa u vás objaví kombinácia viacerých symptómov.

V prípade ťažšieho priebehu migrény vám môže obvodný lekár odporučiť vyšetrenie u neurológia, ktorý vykoná ďalšie testy. Pri silných migrénach môže lekár predpísať špeciálne lieky na predpis nazývané antimigreniká.

Liečba migrény alebo ako sa jej zbaviť?

Migréna má často genetický základ. To znamená, že pokiaľ trpíte týmto ochorením, je veľmi pravdepodobné, že sa objavuje aj u vašich rodičov či starých rodičov. Ako sme už spomenuli, liečba prebieha najčastejšie analgetikami, ktoré tlmia bolesť. Pokiaľ však chcete migrénové záchvaty znížiť na minimum, mali by ste sa vyhýbať takzvaným spúšťačom.

Spúšťačov je mnoho a sú v zásade veľmi individuálne. Medzi najčastejšie patria:

použitie pri zápale hrtana

Stres a zvýšená psychická záťaž

pri priznakoch depresie

Silné emócie, napríklad smútok alebo hnev

Bolesť očí alebo napríklad zubov

Počasie a zmeny biometrického tlaku

tucne maso

Niektoré druhy jedla, prípadne nadmerná konzumácia jedla

bolest zaludka a zaludocne problemy

Hlad

fyzicka unava - ikona

Zlý spánkový režim

Nadmerná fyzická záťaž

Zmena prostredia, napríklad pri cestovaní

Pachy, vône alebo záblesky svetla

Hormonálne zmeny, veľmi časté sú napríklad migrény počas menštruácie

Niektoré lieky

Ako najlepšie s migrénou bojovať? Odsledujte si, ktorý spúšťač ju u vás vyvoláva a vyhýbajte sa mu. Pomôcť vám môže tiež zdravý životný štýl: vyvážená strava, dostatok vitamínov a minerálov, dobrý spánkový režim a pohyb na čerstvom vzduchu. Z doplnkov stravy môžete siahnuť napríklad po takých, ktoré obsahujú horčík a vitamíny skupiny B.

Použité zdroje:

[1] Redakcia NPZ. Migréna: Choroba, ktorú si mnohí zamieňajú s bolesťou hlavy. 28. 11. 2018 [online] [cit. dňa 25.8.2022] Dostupné z: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_11/Migrena__Choroba,_ktoru_si_mnohi_zamienaju_s_bolestou_hlavy.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&page=full&
[2] Hrebík, M., Aura. 20.10.2020 [online] [cit. dňa 25.8.2022] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/priznaky/aura/

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4
5 za cenu 4

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 5 z 5 výsledkov